Začnime od začiatku — čo je vlastne Ceph?

Ceph je open-source klastrový softvér, ktorý je založený na princípe škálovateľnosti. V jednoduchosti spojuje viac úložných serverov do jedného "organizmu". Je to výkonné riešenie, ktoré poskytuje objektové, blokové a súborové úložisko v rámci jedného horizontálne škálovateľného klastra. Je tiež navrhnutý tak, aby nemal "SPOF" a ponúkal maximálnu dostupnosť. Bez ohľadu na to, či ste malá, stredná alebo veľká spoločnosť, Ceph dokáže vyhovieť vašim požiadavkám.

Prečo vôbec zvažovať Ceph?

Predstavte si, že máte úložisko, ktoré je plne škálovateľné a vie rásť spolu s vašou firmou, aniž by ste museli obetovať výkon alebo bezpečnosť dát. Ceph je takéto riešenie. Ako software-defined storage je Ceph nezávislý na konkrétnom hardvéri, čo vám umožňuje vybrať si technológiu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

Ceph využíva inteligentný algoritmus na rozmisťovanie dát medzi jednotlivé uzly úložiska. Tento algoritmus, CRUSH (Controlled Replication Under Scalable Hashing), je schopný rovnomerne rozdeliť dáta medzi dostupné uzly bez potreby centralizovaného plánovania. Je tiež veľmi flexibilný v konfigurácii a umožňuje nastavenie výkonu a kapacity podľa konkrétnych potrieb vašej spoločnosti. Vďaka tomu je skvelou voľbou pre tých, ktorí vyžadujú rôzne úrovne výkonu pre rôzne aplikácie a služby.

CEPH klíčové benefity

Určite ste sa s tým stretli - "To je open-source, to bude stáť za nič". Tento predsudok však nemôže byť ďalej od pravdy. To, že ide o jednu z popredných platform pre software-defined storage, dokazuje aj jej dlhoročné používanie nadnárodnými spoločnosťami, ako sú napríklad Google, T-Mobile, Yahoo, Intel alebo Blizzard Entertainment.

Čo všetko je potrebné mať/získať?

Sieťová časť:

Základom je 10 GbE konektivita, ktorá sa využíva pre klientovské pripojenie k úložisku. Dvojnásobok základnej konektivity sa potom využíva na prepojenie backendu klastra a na podporu replikácie v prostrediach náročných na zápis. Samozrejmosťou je možnosť posilnenia konektivity až na 400 GbE.

Monitorovacie uzly:

Zvyčajne ide o tri uzly, ktoré sa využívajú na zabezpečenie maximálnej flexibility a dostupnosti klastra.

OSD uzly:

Dáta/objekty sú uložené na uzloch Object Storage Daemon. Chybová odolnosť je zabezpečená replikáciou dát a ich distribúciou naprieč OSD uzlami, čo robí backendovú sieť klastra kritickou pre zabezpečenie dostupnosti dát aj výkonu zápisu. Typické nasadenie Ceph vytvorí 3x kópie dátových objektov. To znamená, že ak klient zapíše 1 GB dát, na backendovej sieti sa musí pohnúť 2 GB dát.

A potom samozrejme expertné nasadenie ako také.

A čo je na tom najlepšie?

S celým procesom vám pomôžeme od A do Z. Od návrhu infraštruktúry cez výber a dodávku hardvéru s NBD zárukami, inštaláciu, konfiguráciu až po popredajnú podporu a údržbu. Ponúkame tiež možnosť financovania a umiestnenia celého klastra do nášho TIER III dátového centra. Náš expertný technický tím má bohaté skúsenosti s implementáciou Ceph a je pripravený vám pomôcť vytvoriť ideálne úložisko pre vaše podnikové potreby.

ANAFRA CEPH statistika

Investícia do Ceph vám môže priniesť mnoho výhod. Nielen získate škálovateľné, odolné a flexibilné riešenie pre ukladanie dát, ale aj v nás získate partnera, ktorý vám pomôže optimalizovať vaše úložisko pre dosiahnutie maximálneho výkonu a efektívnosti.

Jednoducho povedané, Ceph je vysokej efektívnosti a škálovateľné úložisko. Či už hľadáte riešenie pre malú spoločnosť alebo pre veľké dátové centrum, Ceph vám ponúka presne tú flexibilitu a výkon, ktoré potrebujete.

 Mám záujem o nezáväznú konzultáciu  

Chcete sa dozvedieť viac?

Ak máte záujem o viac informácií o Ceph riešeniach, či už technických alebo iných, v tejto sekcii nájdete materiály na štúdium. A nezabudnite, že sme tu pre vás stále k dispozícii.

 

Kompletné Ceph riešenie Supermicro + RedHat Ceph od ANAFRA

  • Cloud Storage s integráciou S3, OpenStack a MySQL
  • All-Flash a hybridné diskové konfigurácie zaručujú výkon s nízkou latenciou
  • NVMe a SAS3 architektúry
  • 10 GbE SFP+ sieťovanie s flexibilnou možnosťou škálovania
  • Out-of-Band manažment

datasheet_SupermicroCeph.pdf

 

All-Flash NVMe riešenia pre Ceph storage clustre s Micron NVMe SSD

Vysoko výkonná referenčná Ceph architektúra založená na Supermicro Ultra serverovej rade v kombinácii s Micron 9300 MAX NVMe SSD diskami.

NVMe Ceph Supermicro servery

white_paper_Ceph-Ultra.pdf

 

Výkon RedHat Ceph úložísk na Supermicro serveroch s tretou generáciou AMD EPYC Milan

Infraštruktúra podnikového úložiska a súvisiacich technológií sa rok čo rok neustále vyvíjajú. Zvlášť v dobe, keď sa technológie ako IoT, 5G, AI a ML rýchlo dostávajú do popredia, rastie aj dopyt po riešeniach založených na softvérovo definovanom úložisku (SDS) založenom na úložiskovom clustri. RedHat Ceph Storage je jedným z popredných SDS riešení, ktoré umožňuje efektívny prevádzku záťaže, ktorá je veľmi náročná na výkon. Vysoká priepustnosť a nízka latencia moderných úložísk sú dôležitými faktormi pre celkový výkon Ceph klastra.

white_paper_Aplus_Servers_3rd_Gen_EPYC_Red_Hat_Ceph.pdf

Zaujímajú vás aj ďalšie Software-defined riešenia? Radi vám poradíme. Prípadne nazrite k našemu partnerovi na ďalšie riešenia, s ktorými vieme pomôcť, či už sami alebo spolu s Supermicro.