Náš tím navštívil podujatie Supermicro v holandskom 's-Hertogenbosch a videli sme to najlepšie a najnovšie, čo trh serverového hardvéru ponúka (alebo ešte len bude ponúkať).

V pondelok 23.10.2023 sme skoro ráno dorazili do malebnej dediny 's-Hertogenbosch, kde väčšina tímu spoločne raňajkovala a počkala na check-in v hoteli. Po ubytovaní a osviežení po náročnej ceste mal každý individuálny program a večer sme boli pozvaní na uvítaciu recepciu v Múzeu dizajnu, ktoré sa zároveň stalo aj zázemím pre nasledujúci deň. Na výstave bolo veľa nových a zaujímavých serverov a každému vystavenému racku sa venoval jeden zo špecialistov, ktorí veľmi ochotne hovorili aj s našimi HW dizajnérmi a nebáli sa pridať trochu toho know-how. Mali sme možnosť diskutovať s partnermi a konkurentmi o aktuálnych trendoch na trhu, očakávaniach aj obavách.


 

V utorok 24.10. čakal účastníkov od samého rána nabitý program plný vedomostí, technologických noviniek a všetkého toho, čo nás v ANAFRE tak baví.

Rozvrh bol naplnený tým najlepším zo sveta serverov. Úvodné slovo si vzal prezident Supermicro EMEA, Vik Malyala a mnoho významných hostí z európskeho aj amerického Supermicro – privítanie, poďakovanie a trochu tej motivácie.

Potom prebiehali prednášky od skutočných profíkov a každý si mohol vybrať presne podľa svojho gusta. AI, storage, rack-scale riešenia, vodné a imerzné chladenie, proste nič nechýbalo. Každý z účastníkov si v každom bloku musel vybrať len jednu prezentáciu, o to viac si vážime, že sme udalosť mohli navštíviť v takomto hojnom počte a vypočuť si ich všetky – a následne si pri dobrom jedle a káve zdieľať získané skúsenosti a poznatky. A toho bolo veľa. Vedeli ste napríklad, že do desiatich rokov by mala byť absolútna väčšina svetových dátových centier chladená kvapalinou? Alebo že je možné "vytlačiť" neuveriteľných 90 000 000 IOPS na GrandTwin platforme s WekaIO? Dozvedeli sme sa tiež veľa o technológii CXL a jej prepojení so servermi Supermicro, ktoré vo veľkej miere zmenia computing, aký poznáme. A samozrejme veľa AI a krásnych serverov pre neho. Proste, program bol veľmi bohatý a každý člen tímu si odniesol cenné a zaujímavé poznatky.

Nasledovala krátka pauza na odpočinok alebo drobný brainstorming so špičkami svojho odboru o tom, čo sme na prednáškach počuli. A keďže boli všetci zúčastnení dobrými poslucháčmi, presunuli sme sa potom do Jheronimus Bosch Art Center, krásneho vyrazeného gotického kostola, ktorý teraz slúži ako galéria umenia, kde si každé vystavené dielo hrá špecificky s témou dobra a zla. Tu nás čakala vynikajúca večera za sprievodu živej sláčikovej hudby a žrebovanie tomboly s naozaj zaujímavými výhrami. Zvyšok večera sa potom niesol v duchu voľnej zábavy, nadväzovania nových vzťahov a utužovania tých existujúcich.

 

V stredu 25.10. nás čakala prehliadka "veliteľstva" Supermicro, kde sme mali unikátnu možnosť nahliadnuť do priestorov výroby, zahorovania serverov, testovania, ale aj moderných automatizovaných skladov. Ale žiadne fotenie! Niektorí kolegovia mali potom ešte možnosť navštíviť krásne, hoci daždivé, centrum mesta, kúpiť nejaké suveníry z cesty a vydať sa na cestu späť do Rožnova pod Radhoštěm – plní nových zážitkov a vedomostí, tešiac sa na ďalšiu spoluprácu.