ELI Beamlines v Dolních Břežanech je najdrahšie výskumné stredisko v Česku. Takmer presne tri roky od zahájenia stavby v ňom začína vedecký výskum. Vznik ELI (teda Extreme Light Infrastructure) bude stáť zhruba 6,8 miliardy korún, kľúčovou súčasťou bude najintenzívnejší laser na svete.

Projekt riadi Fyzikální ústav Akadémie vied ČR, jeho zamestnanci budú s pomocou laseru s výkonom až 10 petawattov (10 biliard wattov) skúmať extrémne javy – napríklad nasimulujú deje vnútri hviezd, laser pomôže tiež výskumu vonkajších planét.

Využitie výskumu ale bude i praktické. „Z praktických vecí je to potenciálny vývoj nových diagnostík živých buniek. Budeme sa môcť v detaile pozrieť na živé bunky, na proteíny, na enzýmy. Dúfame, že to povedie k vývoju nových, kompaktných metód liečby zhubných nádorov,“ popísal hlavný vedecký koordinátor ELI Beamlines Bedřich Rus.

Spoločnosť ANAFRA dodala do tohoto nového vedeckého centra celkom 25 špeciálnych serverov, ktoré sú schopné naraz obslúžiť až 11 prídavných kariet zapojených do PCI-E slotu. Servery sú postavené 3U platforme, 2x CPU, 128GB RAM, 1TB pevným diskom a 4x SFP+ porty.

Celková hodnota projektu: viac ako 2,5 mil. Kč bez DPH
Doba trvania realizácie: 2,5 týždňa

Viac o projekte ELi Beamlines: https://www.eli-beams.eu/

Zdroj informácií: https://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1603959-v-nejdrazsim-vedeckem-centru-v-cr-zacina-vyzkum-laser-ale-jeste-neni